Seçimin yankıları sürüyor… Cumhur İttifakı’nın yarıştığı iller incelenecek

AKP’nin 23 yılın ardından ilk kez hezimetle ayrıldığı yerel seçimlere karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılan ilk MYK’da sonuçların nedenlerinin araştırılması için bir kurul oluşturulması talimatını verdi. Erdoğan ayrıca, kısa sürede bir rapor hazırlanıp kendisine sunulmasını istedi. Bu doğrultuda AKP, 81 ilde sahaya inip, 40 soruluk bir anket çalışması yürütecek.

Bunun yanı sıra Cumhur İttifakının yarıştığı iller de yakın markaja alındı. AKP ve MHP 31 Mart seçimlerinde 22 ilde yarıştı. Kıl payı oy kayıpları nedeniyle 22 ilin dördü olan Kütahya, Kilis, Amasya ve Yozgat’ta CHP veya Yeniden Refah Partisi’nin seçimi kazandığı görüldü. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu 4 il için özel çalışma talimatı verdiği öğrenildi.

AKP’NİN İLLERİ 14’TEN 6’YA DÜŞTÜ

AKP, 31 Mart seçimlerinde 28’i büyükşehir olmak üzere 74 belediye başkan adayı çıkardı. Cumhur İttifakı ise “Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Bayburt, Bolu, Çankırı, Düzce, Elazığ, Gümüşhane, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat” olmak üzere toplam 22 şehirde yarıştı.

Seçimlerde AKP, 22 ilde Aksaray, Bayburt, Düzce, Elazığ, Isparta ve Niğde’yi kazandı. 2019 seçimlerinde bu 22 ilden 14’ünü AKP kazanmıştı.

RAPOR ERDOĞAN’A SUNULACAK

81 ilde yapılacak 40 soruluk ankette vatandaşlara, ‘Beklentiniz neler?’, ‘AKP belediyesinden memnun muydunuz?’, ‘Neden sandığa gitmediniz?’ gibi sorular sorulacak. Anketler çalışma kurullarında değerlendirilip, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rapor halinde sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x